ANA MENÜ

Trabzon Teknokent
Yönetim Kurulu
Bünyemizdeki Şirketler
Proje Bankası
Teşvikler
Başvuru
Teknokent Nedir?
Teknoloji Transfer Ofisi
Mevzuat ve Yönetmelikler
Teknokent Haberler
Teknokent Etkinlikler
Teknokent Foto Galeri
Sıkça Sorulan Sorular
Site Haritası
İletişim

PROJE BANKASI

Toplumların sosyo-ekonomik kalkınmasını sağlayan en önemli etkenlerden birisi, teknolojik gelişme ve bilimsel alandaki ilerlemedir. Bu bağlamda çağımız teknolojisinin bilim ağırlığının giderek artması ve bilimden teknolojiye geçiş süresinin giderek kısalması çağımızda bilimi doğrudan bir üretici güç haline dönüştürmüştür. Bu nedenle günümüzde isletmeler ve toplumlar için başarılı olmanın yolu, teorik bilgiyi piyasanın ihtiyacı olan, pazarda talep görecek, kendisine rekabet üstünlüğü kazandıracak yeni ürün ve hizmetlere dönüştürebilmekten geçmektedir. Bu kapsamda öncelikle yapılması gereken bilim, teknoloji ve  inovasyonda yetkinleşmeyi, Türkiye ve bölgemiz  için,  erişilebilir bir hedef haline getirme koşullarının yaratılmasıdır.

 

2004 yılında kurulmuş olan Trabzon Teknokent  etkin bir üniversite-sanayi işbirliği sağlayarak firmaların innovasyon kültürünü ve teknoloji üretebilme kabiliyetini geliştirerek rekabet üstünlüğünün artmasına katkıda bulunacaktır. Aynı zamanda Teknokentler  sunduğu vergi indirimleri, nitelikli işgücünü ucuza elde edebilme potansiyeli, üniversitedeki yetişmiş insan gücü, bilgi birikimi ve altyapı imkanlarından daha çok istifade edebilme fırsatını sanayiciye sunarken, diğer taraftan da üniversitenin potansiyelini daha etkin, somut çıktılar elde edilebilecek alanlara yönlendirerek üniversite-sanayi işbirliğinin istenilen seviyelere ulaşmasını sağlayacaktır.

 

Sonuç olarak Trabzon Teknokent üniversite ve sanayi işbirliğini kuvvetlendirmek adına bölgenin en köklü eğitim kurumu olan Karadeniz teknik üniversitesinde halihazırda yürütülmekte olan sanayi dönüşüm odaklı projeleri “Proje Bankası “ adı altında hizmete sunmuş bulunmaktayız. Bunun yanında yapılacak farkındalık yaratma toplantıları ile teknoloji geliştirmenin iki ana unsuru olan sanayi ve üniversiteyi bir araya getirerek bölgeye ekonomik bir güç katmak hedefindeyiz.

PROJE ALANLARI

Yazılım-Bilişim ( 1 )
Elektrik - Elektronik ( 0 )
Medikal-Biomedikal ( 0 )
Makina ( 0 )
Biyoteknoloji ( 0 )
Enerji ( 0 )
Tıp ( 0 )
Gıda ( 0 )
Tasarım ( 0 )
Telekominikasyon ( 0 )
Savunma ( 0 )
Kimya ( 0 )
Maden ( 0 )
Metalurji-Malzeme ( 0 )
İleri Malzeme ( 0 )
Orman Endüstrisi ( 0 )
Tarım ( 0 )
Nanoteknoloji ( 0 )